Açık Hava Çocuk Parklarının 5 Önemli Faydaları Whatsapp

Açık Hava Çocuk Parklarının 5 Önemli Faydaları

Açık Hava Çocuk Parklarının 5 Önemli Faydaları

Açık Hava Çocuk Parklarının 5 Önemli Faydaları

Oyun parkları, çocukların boş vakit geçirebileceği eğlenceli bir yer olmanın ötesinde, öğrenme ve eğlence için birer kaynaktır. Açık havada oyun oynamak için harika olsalar da, yerel oyun parklarının çocuk gelişimine ve topluluğunuzun genel refahına çeşitli şekillerde fayda sağladığı söylenir. 

Oyun Zamanı Çocuk Gelişiminin Anahtarıdır

Oyun eylemi, çocukların dünyayla ilişki kurmayı ve etkileşimde bulunmayı nasıl öğrendiğidir. Oyun o kadar önemlidir ki , çocuklar için doğuştan gelen bir hak olarak kabul edilmiştir . Amerikan Pediatri Akademisi Resmi Gazetesi'ne göre oyun, "Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından her çocuğun hakkı olarak kabul edilmiştir." Bununla birlikte, ailelerin, öğretmenlerin ve bakıcıların, gelişimlerine fayda sağlamak için çocuklarda bu eğlenceli davranışı teşvik etmeleri çok önemlidir. 

Oyunun Zihinsel Faydaları

Temiz havada oynamak, çocuklar için stresi azaltmada ve dikkat sürelerini artırmada uzun bir yol kat edebilir. Çoğu okulun, çocukların dışarıda oynamasını sağlamak için düzenli olarak planlanmış bir dönem olan teneffüs yapması gerekmesine şaşmamalı. 

Teneffüsün öğrencilerin hafızalarını, dikkatlerini ve konsantrasyonlarını geliştirerek ruh sağlığına fayda sağladığı söylenir . Dışarıda çoğu zaman bir oyun parkında  belirlenen bu boş zaman, rahatsız edici davranışları azaltmaya ve çocukları sınıfta görev başında tutmaya da yardımcı olabilir.

Oyunun Duygusal Faydaları

Çocuklar dışarıda veya oyun parkında küçük, kontrollü riskler almayı başardığında, bu onların özgüvenini artırabilir. Zamanla, bu engelleri kendi başlarına aşmaya devam ettikçe, çocuklar bir bağımsızlık duygusu ve olumlu bir benlik imajı geliştirirler.

Oyun aynı zamanda travma yaşayan çocuklara da fayda sağlayabilir. Bir tür travmadan etkilenen küçük çocuklar, hayal gücü veya macerayı deneyimlemek için mücadele etseler de, oyun oynamak onların duygularıyla başa çıkmalarına yardımcı olabilir. Psikologlara göre, çocuklar "travmatik deneyimin şaşkınlığı ve korkusu tanıdık ve öngörülebilir hale geldiğinden ve bu nedenle kontrolleri altına girdiğinden, oyunda endişelerini yeniden canlandırmayı faydalı buluyor." Bu nedenle oyun, çocukların geçmişteki veya devam eden durumlarını iyileştirmelerine yardımcı olmanın güçlü bir parçasıdır.

Oyunun Sosyal Faydaları 

Akranlar ve yetişkinlerle etkileşim, herhangi bir çocuğun gelişiminin büyük bir parçasıdır. Sosyal öğrenmeyi teşvik etmenin en iyi yollarından biri açık havada oynamaktır. 

Oyun parkında çocuklar genellikle sırayla oynamaları, paylaşmaları ve bir oyunu kazanmaları veya kaybetmeleri gereken anlarla karşı karşıya kalır. Çocukların birlikte çalışmayı ve birbirleriyle ilişki kurmayı öğrenmeleri için doğal bir parkdır.

Oyunun Fiziksel Faydaları

Açık havada oyun oynamanın çocuğun motor becerileri ve genel sağlığı üzerinde derin bir etkisi vardır. Koşmak, zıplamak ve tırmanmak için daha fazla parka sahip olan çocuklar, dışarıda oynarken fiziksel yeteneklerini test edebilir ve kaslarını güçlendirebilir. Buna karşılık, fiziksel olarak aktif kalmak, bir çocuğun obezite ve duygudurum bozuklukları gibi sağlık sorunları riskini sınırlar.

Oyun Parkı Etkinlikleri Farklı Becerileri Hedefliyor

Oyunu kolaylaştırmanın kolay bir yolu, çocuk oyun parkınızı ziyaret etmektir. Oyun parkları, çocukların tamamen kendi başlarına inşa edebilecekleri bir dünya yaratmalarına ve keşfetmelerine yardımcı olmanın en ucuz ve yenilikçi yollarından biridir. Çocuklar bu dünyada oynadıkça, gelecekte zorluklarla karşılaştıklarında onlara yardımcı olabilecek beceriler geliştirmeye başlarlar. 

İlginç bir şekilde, oyun parkı ekipmanları ve aktiviteleri özellikle çocuk gelişimini desteklemek için tasarlanmıştır. 

Sallanmak Motor Becerilerine Yardımcı Olur

Salıncaklar birçok parkta ve oyun parkında bulunabilir ve çocukların denge uygulamalarına ve motor becerilerini kullanmalarına yardımcı olmak için idealdir. Bir çocuk salıncağın zincirini kavradığında ince motor becerilerini kullanabilir . Çocuğun elindeki ve bileğindeki aynı küçük kaslar, cümle yazmak veya resim çizmek için kalem tutmak gibi diğer küçük hareketlerde de yardımcı olur. Sallanmak kaba motor becerilerini de harekete geçirir. Çocuklar havada daha yükseğe hareket edebilmek için bacaklarını pompalamalı ve dengede kalmalıdır. 

Tırmanma Vücut Farkındalığı Oluşturmaya Yardımcı Olur

Bazı oyun parkı ekipmanları, çocuklarda problem çözme becerisini geliştirebilecek şekilde tırmanmak için tasarlanmıştır. Herhangi bir yere tırmanmak için, bir çocuğun beden farkındalığına sahip olması ve zirveye çıkabilmesi için kendilerini nasıl konumlandıracağını bilmesi gerekir. 

Serbest Oyun Hayal Gücünü Etkiler

Bir yetişkinin oyuncak kullanması veya bir oyun düzenlemesi gerekmeden bir çocuğun oynayabileceği yüzlerce yol vardır. Oyun parkında çocuklar kendi oyun tarzlarını icat etmek için hayal güçlerini kullanabilirler. Serbest oyun, çocukların sınırlı riskler almasına izin verir. Bu zorluklardan herhangi birinin üstesinden gelmek, çocuklara çatışmayı kendi başlarına nasıl çözeceklerini öğretir. 

Oyun Parkları Çocukları Dışarı Çıkmaya Teşvik Eder

Çocukların geçmişte olduğundan daha fazla ekran karşısında vakit geçirdikleri bir sır değil. Dijital teknoloji artıyor ve cihazları hemen hemen her yerde, özellikle evde ve okullarda bulabilirsiniz. Sonuç olarak, küçük çocuklar içeride daha fazla zaman geçiriyor. Bir araştırma, çocukların açık havada oynamaktan iki kat daha uzun süre ekrana bakarak geçirdiklerini buldu. 

Bir ekranın içinde ve arkasında bu fazladan zamanla mücadele etmek için bazı doktorlar , çocukların ruh sağlığını iyileştirmenin bir yolu olarak dışarıda reçete vermeye başladı. Araştırmalar, dışarıda vakit geçirmenin 7 ila 12 yaş arası çocuklarda kaygı ve depresyon belirtilerini azalttığını gösteriyor. Ayrıca gençlerde olumsuz davranışlara yardımcı olduğu söylenir. 

Hatta bazı araştırmalar, doğal ortamda geçirilen zamanın DEHB semptomlarını hafifletebileceğini bile öne sürdü . Araştırmacılar, doğaya daha fazla maruz kalmanın dikkati ve yaratıcılığı artırdığını bulmuşlardır.

Özenle tasarlanmış bir oyun parkı, çocuklara dışarı çıkıp doğayla etkileşim kurma isteği uyandırabilir. Bazı oyun parkları sadece küçük bir yeşil parka oturabilirken, diğerleri ağaçlar, çimenler ve muhtemelen akan su ile çevrili olabilir. Ortam ne olursa olsun, dışarıda olmak çocuklara doğal çevreyle ilişki kurma fırsatı sunar. 

Araştırmalar, pencereden daha yeşil bir manzaraya sahip olan çocukların , manzara olmadan oturan çocuklara göre daha iyi dürtü kontrolüne sahip olduklarını göstermiştir. Çocukları dışarı çıkarmak hala önemli olsa da, yeşil parka maruz kalmanın faydalı olduğu açıktır. Açık havada belirli bir zaman geçirmek çocuklar için ilham vericidir ve onları dünyanın nasıl çalıştığına dair meraklarını beslemeye teşvik eder. 

Oyun Parklarında Her Yaştan ve Yetenekten Çocuk Bulunur

Çocuklar, her yaş ve beceri için erişilebilir olacak şekilde tasarlanmış ekipmanlarla oyun parklarında oynayarak kapsayıcılık hakkında erken yaşta bilgi edinme fırsatı yakalar. Özenle planlanmış bir dış mekan oyun parkı, çocukların özel ihtiyaçları veya engelleri olabilecek diğer kişilerle aynı parkda oynamasına olanak tanır. 

Kapsayıcı bir ortamda birlikte oynamak, çocuklar arasındaki engellerin yıkılmasına ve arkadaşlıkların geliştirilmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda, temel motor becerileri üzerinde çalışan küçük çocuklar, daha büyük veya daha atletik eğilimli çocuklarla birlikte oynayabilir. 

Oyun parklarının kapsayıcı oyun sunmasının bir yolu, güvenlik yüzeyinin çocuklar, ebeveynler, bakıcılar ve engelli diğer kişiler için Çocuk Oyun Grubunun Erişilebilir olmasını sağlamaktır. Çocuk Oyun Parkı standartlarını karşılamak için oyun parkı yüzey kaplaması, tekerlekli sandalye ve koltuk değneklerinin rahatlığını sağlayan yekpare bir düz yüzey oluşturmalıdır. Gezegen X Kent Mobilyalarında, oyun parkı zemini için herhangi bir planlamaya yardımcı olacak bir kauçuk zemin kaplama, karo kauçuk zemin, döküm kauçuk zeminler bulunmaktadır. 

Oyun Parkları Toplumu Olumlu Etkileyebilir

Oyun parkları sadece çocuklar için harika bir park değil, aynı zamanda açık hava eğlence parklarının da olumsuz davranışlara sahip gençler üzerinde olumlu bir etkisi olduğu söyleniyor. 

Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre , "oyun parkları, çocuklara sosyal ve gelişimsel becerileri öğrenme fırsatı sağlayabilir, bu da onların gruplar içinde daha etkili bir şekilde işlev görmelerine yardımcı olabilir ve yardımcı ebeveyn etkileşimi, topluluk bağlılığı için potansiyele sahiptir. ortak çocuk bakımı faaliyetleri aracılığıyla. Özellikle araştırmacılar, oyun parklarının ve gençlik etkinliklerinin varlığının bu yaş grubundaki suç davranışlarının " sıklığını" azalttığını bulmuşlardır. 

Yakınınızda Bir Oyun Parkı Nasıl İnşa Edilir

Topluluğunuzun çocukların oynayabileceği eğlenceli bir parka ihtiyacı varsa, bir oyun parkı inşa etmenize yardımcı olmak için fon sağlayan birçok kuruluş vardır . Gezegen X Kent Mobilyaları yerel veya uluslararası düzeyde  sipariş başvurusunda bulunmanıza yardımcı olacak  bir talepte bulunabilirsiniz.

Yeni oyun parkınız için oyun parkı zeminini planlamaya başladığınızda ,  Gaziantep'ten Dünyanın dört bir yanına kadar ürünler sunuyoruz. Doğrudan müşteri hizmetleri, güvenilir kurulum hizmetleri ve güvenilir bakım programları vaat ediyoruz. Bize ulaşarak Oyun parkı kurulum maliyet listesini kullanarak oyun parkı  ürünlerimizin fiyatını karşılaştırın . 


Teklif almak ister misiniz? Oyun parkı, kaçuk zemin kaplama seçeneklerimiz hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

HEMEN ARA