Çocuk oyun parkı alımından önce bilinmesi gerekenler? Whatsapp

Çocuk oyun parkı alımından önce bilinmesi gerekenler?

Çocuk oyun parkı alımından önce bilinmesi gerekenler?

Çocuk oyun parkı alımından önce bilinmesi gerekenler?

Çocuk oyun parkı yaşam alanlarımızın birçok yerinde bulunmaktadır. En iyi çocuk oyun parkları nedir denildiğinde kimsenin fikri olmadığı gibi, Çocuk oyun parkı imalatı yapan bir çok firma hangi kriterlere göre üretim yaptığı bilinmemektedir. Gezegen X Kent Mobilyaları olarak Avrupa Standartlarında, birinci sınıfı malzeme ve montaj ile kurulum yapmaktayız.

Günümüzde çocuklar kendilerini cep telefonlarına, tabletlere, bilgisayarlara vermiş bulunmaktadır. Artık bebekler bile vakitlerini teknolojik aletlerle geçirmektedir. Bu çok vahim bir durumdur. Bu aletler hem sağlık açısından hem de psikolojik açıdan çok zararlıdır. Bu durumda anne ve babalara çok büyük görevler düşmektedir. Çocuklarının daha sağlıklı büyümesi için onlarla sık sık vakit geçirmeli, oyunlar oynamalı, onları oyun alanlarına götürmelidir.

Şehirleşme çok yoğundur ve aileler güvenlik sebebiyle çocuklarını kapı önlerine bırakamamaktadır. Özellikle büyükşehirlerde çocuklar evlerin içinde büyümektedir. Bunun için şehir planlamasında yeşil alanlar ve oyun parklarına çok önem verilmelidir. Bu alanlar çocukların beden gelişimlerine, sosyalleşmelerine, yaratıcılıklarına fayda sağlar.

Hatalı ekipman, uygun olmayan zemin ve dikkatsiz davranışlar tehlikelere neden olan ana faktörlerdir. Oyun alanlarındaki yaralanmalardan ötürü her yıl 200.000’den fazla çocuk, acil servislere başvurmakta. Aslında bunların çoğu, birkaç küçük güvenlik kuralı ile önlenebilir kazalardır.

Özellikle ahşap malzeme kullanılarak yapılan çocuk parkları sağlık açısından daha faydalıdır. Kullanılan malzemenin kesinlikle çocuk sağlığını tehlikeye sokabilecek riskleri barındırmamalıdır. Çocuk oyun grubunda olması gerekenler arasında en çok görülen düzenekler, salıncaklar kaydıraklar ve tahterevallilerdir. Bu düzeneklerin çocuklara uygun ölçülerde kurulması gerekir. Hatta oyun alanlarında kurulan düzeneklerin yaş kriteri göz önüne alınarak sınıflandırılması ve bu yönde uyarıların çocuk parklarında bulunması gerekir.

Kauçuk zemin kaplama üzerinde, çocuklar koşmayı ve hareket etmeyi çok seven varlıklardır. Dolayısıyla düşmeleri ve bir kaza yaşamaları potansiyelleri, yetişkin insanlara göre daha fazladır.

Bunu göz önünde bulundurarak çocuk oyun parkları kurulurken, parkın zeminine ayrı bir özen gösterilmesi gerekir.Karo kauçuk zemin kaplama gibi Zeminin yumuşak ve esnek olması gerekir. Bu sayede kazalara ve düşmelere karşı tedbir alınmış olur. 


HEMEN ARA